Fotograficzne otwarcie Festiwalu
Środa 10 września 2008r.
Niespełna pół godziny po wernisażu w Ratuszu, prezes ZTF Stanisław Orłowski otworzył kolejną wystawę fotografii, tym razem w Restauracji „Muzealna”.

Ekspozycja w ramach II Zamojskiego Festiwalu Kultury zatytułowana jest „Zamojskie Dni Marka Grechuty” i przedstawia fotografie związane z pobytem piosenkarza w rodzinnym Zamościu, oraz z ubiegłorocznym odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

Część fotografii mogliśmy obejrzeć już w ubiegłym roku, jednakże zgodnie z tytułem wystawy, tym razem podziwiać możemy zdjęcia artysty zrobione w jego rodzinnym mieście. Znajdziemy więc fotografie z okresu dzieciństwa Grechuty, potem z czasu kiedy chodził do szkoły w Zamościu, oraz z okresu, kiedy do Zamościa już tylko przyjeżdżał. Poza fotografiami w Muzealnej znajdują się także reprodukcje z książek.

Podczas otwarcia Stanisław Orłowski mówił, iż Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne dysponuje sporym zbiorem powiększeń, ale niestety był problem ze zgodą na ich publikację. W niektórych przypadkach nie było odpowiedzi, w innych, autor książki nie dysponował prawami do fotografii, albo były to zdjęcia prezentujące Marka Grechutę, ale nie w Zamościu.

Pomimo tego, iż skromna – jak przyznał sam prezes Orłowski – wystawa, już drugi rok wpisująca się w zamojski Festiwal. Zamość ma okazję pochwalić się Markiem Grechutą i chociaż nie wiadomo, czy piosenkarz chwalił, czy chwaliłby się Zamościem – jednakże był znanym Zamościaninem i warto aby nasze miasto mogło się nim szczycić.

Stanisław Orłowski nie krył zadowolenia, iż już po raz drugi udaje się wystawą fotograficzną rozpoczynać Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty.

Szkoda tylko, że wystawa wpisująca się w tak – co prawda młody – aczkolwiek, jak wielu by sobie życzyło i chce o nim myśleć, ważny i prestiżowy festiwal, jest co tu dużo kryć, traktowana trochę po macoszemu. Miejmy jednak nadzieję, że po raz ostatni.

Tekst i zdjęcia: Wojciech KapuścińskiZamojskie Towarzystwo Fotograficzne na FB


Galeria Fotografii Ratusz na FB


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.

KRS 0000076428

75 1240 2816 1111 0010 4467 4192

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość

NIP 922-243-27-33
Regon 950434444
 
 

..