MUTE
Piątek 2 października 2020r.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne z radością zaprasza wszystkich na otwarcie wystawy Fotografii Bartka Krężołka pt. MUTE.
Wernisaż odbędzie się w piątek 09 października 2020 roku o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz.
Wystawa miała premierę podczas sekcji ShowOFF tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kuratorką obu odsłon wystawy jest Joanna Kinowska.
 


Ekspozycja współfinansowana przez miasto Zamość.

 

Dorośli mówili, że to nieszczęście. Był duży, prawie tak duży jak dorosły, ale podobno był dzieckiem. Jego brat bliźniak był zupełnie normalny i niepodobny do niego. On całymi dniami siedział na ławce przed domem tak, żeby widzieć podwórko. Swoimi rozbieganymi oczami mógł dosięgnąć wzrokiem każdego zakamarka. Kiwał się i wykrzywiał usta w dziwnym bezzębnym uśmiechu, miał powykręcane ręce, a z nóg zwisały mu bezwładnie brzydkie, brązowe, skórzane kapcie. Czasami jęczał lub charczał, wtedy baliśmy się, że wstanie lub przypełznie do nas. Dosięgnie nas swoim nieszczęściem.
Za blaszanym śmietnikiem nie mógł nas zobaczyć. Tam była nasza baza, ale to nie trwało długo. Pewnego dnia odkryliśmy za śmietnikiem konającego potwora. Był opuchnięty i pulsował, dotykaliśmy go długimi patykami, żeby nas nie zaatakował. Miał nastroszone mokre futro, pod którym było widać siną wilgotną skórę. Bardzo długo pulsował. A potem przestał, skurczył się i zamienił w kota. Jego zapach unosił się wszędzie. Nie dało się już bawić za śmietnikiem. Wszystkie babki i mlecze, które rosły wokół jego ciała, stały się przeklęte.
Przeklęta była też piwnica. Ciemna i podobnie nawilgła jak potwór. Mieszkały tam duchy, mordercy oraz ich ofiary. W tej naszej piwnicy czaiło się całe zło świata. A dorośli trzymali tam ziemniaki.
Niezmiennie lękam się ciemnego lasu i drogi...
— Bart Krezolek

 
Tekst kuratorski:
Ciii... Wstrzymaj oddech. Nasłuchuj. Wyłącz dźwięk. Ile razy zdarzyło ci się tak zatrzymać? Trzask złamanej gałązki pod butem podczas wędrówki przez las. Ostrożnie. Nasłuchuj. Wyzwala skojarzenia? Jakiś nieokreślony strach?
Strach zmienia się z wiekiem. Dotyczy każdego. Najbardziej dotyczy najmłodszych. Czasem muszą usłyszeć: „nie bój się". Dorosłość jest odporniejsza. Ciemny las, opuszczony strych, zasypianie przy włączonym świetle. Bezpieczeństwo. To było przecież tak dawno temu.
Strach dotyczy każdego. Czego się boisz od zawsze, od dziecka? I kto ci dziś powie, że nie masz się czego bać?
— Joanna Kinowska
 

* * *
Bart Krezolek (Bartłomiej Krężołek) (ur. 1977 w Krakowie) – studiował finanse przedsiębiorstw na uniwersytetach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w branży finansowej zaczął fotografować profesjonalnie. Obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Realizuje się artystycznie przede wszystkim w fotografii, choć eksploruje także inne formy sztuk wizualnych.

 Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne na FB


Galeria Fotografii Ratusz na FB


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.

KRS 0000076428

75 1240 2816 1111 0010 4467 4192

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość

NIP 922-243-27-33
Regon 950434444
 
 

..