czwartek, 27 lutego 2014 roku
„Co komu naznaczone to na drodze” - nie wiem czy to Adam Pańczuk pojawił się na naszej drodze, czy to raczej my pojawiliśmy się na drodze Adama Pańczuka.

Zaledwie kilkanaście godzin temu dowiedzieliśmy się, że książka Adama Pańczuka pt. Karczeby otrzymała tytuł najlepszej książki fotograficznej świata w 71 dorocznym międzynarodowym konkursie Pictures of the Year!
Właśnie teraz, kiedy w Galerii Fotografii Ratusz Zamościu, oglądać możemy wystawę prezentującą ten projekt! Nie mogliśmy trafić lepiej. Ale jak mawiają komentatorzy sportowi – szczęście sprzyja lepszym! Trudno mówić tu o przypadku. O wysokiej jakości książki, projektu i wystawy wiadomo było od dawna. A że nagroda przyszła w tym momencie? Tym lepiej.

Już na wernisażu, podczas którego nie wiedzieliśmy o nagrodzie, Galeria Ratusz pękała w szwach. Nie przypominam sobie tak wysokiej frekwencji, a sięgam pamięcią 10 lat wstecz. Jestem wręcz pewny, że to pierwszy taki przypadek (przynajmniej) od dekady. Dość wspomnieć, że specjalnie na otwarcie wystawy przyjechali miłośnicy fotografii z Lublina czy Chełma. Nie powinniśmy być zdziwieni - oni również dobrze wiedzieli po co jadą.

Karczeby, które mamy ogromną przyjemność prezentować, rodziły się bardzo długo. Zdjęcia do projektu powstawały przez 7 lat. To nie jest odosobniony przypadek, a jednocześnie kolejny dowód na to, że dobre rzeczy potrzebują czasu.
Projekt Adama Pańczuka to niezwykle osobliwy portret. Portret polskiej wsi, portret człowieka. Oglądając książkę czy wystawę stajemy twarzą w twarz, nie z fotografiami, tylko z ludźmi. Stajemy niezwykle blisko mieszkańców Lubenki i pobliskich miejscowości, możemy ich prawie dotknąć, niemal usłyszeć ich historie. A fotografie Adama Pańczuka tymi historiami ociekają. Nie w sposób dosłowny, nie bezpośrednio i nie wprost. Jesteśmy prowadzeni przez fotografa, zmuszani do myślenia, ale w sposób bardzo przyjemny. Bliskość i myślę, że pozytywne emocje, które wyzwalają w nas bohaterowie fotografii znacznie nam to ułatwiają. Często są to portrety bez twarzy, a każdemu towarzyszą rekwizyty. Portrety z jednej strony bardzo realistyczne, z drugiej ogromnie metaforyczne, a czasami wręcz surrealistyczne. Każdy ewidentnie opowiada nową, inną historię – ale znakomicie się uzupełniają i komponują jak kolejne rozdziały w jednej księdze. Całość dopełnia wzruszający tekst autorstwa Kazimierza Kusznierowa – urodzonego właśnie w  Lubence założyciela teatru obrzędowego, który także stanowi niezwykle ważną część projektu.

Cieszymy się, że kolejna wystawa na światowym poziomie zawitała do Zamościa, tym bardziej, że autor zaszczycił nas swoją obecnością na wernisażu i bardzo ciekawie opowiadał o powstawaniu prac. Jesteśmy dumni i nieskromnie powiem, że będziemy się szczycić tym, że możemy prezentować fotografie tak ważne dla współczesnej fotografii i sztuki – nie tylko Polskiej.

Wystawę można oglądać do końca marca 2014 roku.

***
Wystawa współfinansowana przez miasto Zamość
środa, 12 lutego 2014 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne nie zniża lotów!
Kolejną wystawą jaką zaprezentuje w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz będą osławione Karczeby Adama Pańczuka.

Już w najbliższy czwartek (20 lutego 2014 roku) o godzinie 16:00 odbędzie się uroczysty wernisaż, podczas którego będziemy mogli spotkać się z autorem oraz kupić książkę - a naprawdę warto! Karczeby w ubiegłym roku w Paryżu nominowane były do tytułu the First Photobook of the Year, a lista osiągnięć fotografa jest imponująca!

Jest to kolejna pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika fotografii. Zapraszamy!


* * *

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź - pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. Na wystawie pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś. Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.
___

Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania - wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami – m.in.:
2013 nominacja do „the First Photobook of the Year at the Paris Photo-Aperture”
2011 Pictures of the Year International, II nagroda w Portrait Series
2009 Magnum Expression Award, I Honorowe wyróżnienie
2009 Grand Press Photo I miejsce za reportaż w kategorii Ludzie
2009 Sony World Photography Awards Finalista w kategorii Fine Art Portraiture
2006 National Geographic I miejsce w kategorii Kultura


środa, 29 stycznia 2014 roku
Jak się okazuje już sam tytuł wywołał niemałą dyskusję. Oczywiście dotyczyło to osób, które na co dzień nie interesują się fotografią albo nie interesują się nią w dużym stopniu. Wszyscy pozostali doskonale znali projekt i chyba nikomu do głowy by nie przyszło żadne nieadekwatne skojarzenie.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz prezentują właśnie wystawę pt. White Power autorstwa Anny Bedyńskiej. Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych wystaw jaką do tej pory mieliśmy okazję oglądać w Ratuszu. Ostatnie kilkanaście miesięcy co prawda obfitowało w znakomite prezentacje, ale bieżąca ekspozycja jeszcze tę średnią podnosi. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego otwarcia roku wystawienniczego!

W Ratuszu oglądać możemy portrety albinosów. Wielki format bardzo mocno uwydatnia to co i tak niezwykle intensywnie z tych fotografii emanuje. Trudno wyobrazić sobie coś fotograficznie piękniejszego.

Każda kolejna praca ukazuje piękno w najczystszej postaci. Spotykamy dziewczynki i chłopców, kobiety i mężczyzn w bardzo różnych pozach. Widzimy ich twarze, choć nie zawsze w całości. Rzadziej możemy spojrzeć im w oczy, ale zawsze zmuszeni jesteśmy do dużej refleksji. Niezwykle nostalgiczne portrety ludzi, którzy borykają się z bardzo trudną chorobą. Każdy opowiada inną historię, wszystkie są niesłychanie malarskie, a równocześnie wyjątkowo ascetyczne i wysoce estetyczne.

Przyglądając się fotografiom uśmiecham się, czuję sympatię do portretowanych osób i bynajmniej, nie ma to nic wspólnego z litością. Okazuje się, że prawdziwe piękno niewiele ma wspólnego z tym co zwykliśmy oglądać codziennie, że zbyt łatwo i zbyt często ulegamy sugestiom, a nader rzadko zatrzymujemy się, zastanawiamy i staramy dostrzec coś więcej.

White Power to projekt doskonały nie tylko pod względem technicznym. Daje odbiorcy szansę na dostrzeżenie prawdziwości i szczerości, ale również pokazuje osobom dotkniętym jakąkolwiek odmiennością, że mają prawo czuć się – nie tylko pełnoprawnymi i pełnowartościowymi członkami społeczeństwa – ale przede wszystkim, mają prawo czuć się i być piękni.

White Power Anny Bedyńskiej oglądać możemy w Galerii Fotografii Ratusz jeszcze do 11 lutego.

Wojciech Kapuściński
czwartek, 2 stycznia 2014 roku
Dzięki uprzejmości Wydziału Kultury i Spraw Społecznych oraz pana Prezydenta Marcina Zamojskiego ZTF rozpocznie Nowy Rok w nowej odsłonie!
Pisaliśmy już, że fotograficznie będzie to otwarcie z wysokiego C - przypomnijmy, że będzie to wystawa Anny Bedyńskiej.
White Power będzie pierwszą wystawą, która podczas otwarcia wisieć będzie na nowych systemach ekspozycyjnych.
Bardzo się z tego cieszymy.
Serdecznie dziękujemy naszym włodarzom i życzymy im i sobie więcej tak trafnych decyzji w Nowym Roku!
Galeria prezentuje się pięknie...
Zapraszamy!

czwartek, 2 stycznia 2014 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne rozpoczyna rok wystawienniczy z wysokiego C!
W Galerii Fotografii Ratusz będziemy mogli oglądać wystawę fotografii Anny Bedyńskiej – laureatki
najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie World Press Photo 2013!

WHITE POWER jest projektem dotyczącym szeroko pojętej odmienności. Uświadamia nam, że istnieje mnóstwo odsłon piękna.
„Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze "idealizacji" w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno” - tłumaczy Bedyńska. Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec. A przede wszystkim pokazać je osobom, które nie wierzą w siebie, we własną urodę. Na co dzień żyją na marginesie, w cieniu, a Bedyńska stawia ich właśnie "w świetle jupiterów", których na co dzień tak unikają, wyciąga ich z cienia, dosłownie i w przenośni.

Bohaterami wystawy, WHITE POWER, są albinosi. Nikt nie wie ilu ich jest w Polsce, nigdzie nie są zrzeszeni, często ukrywają się w domu. Ze względu na światłowstręt, ale również z powodu ostracyzmu jakiemu są poddawani. To choroba dotykająca 1:10 000, ale nie o chorobę tu chodzi, a o szeroko rozumianą odmienność!  A nosicielami genu recesywnego, który może wywołać te chorobę nawet co 70 osoba.

Wyjątkowość, piękno i unikatowość - co jest niczym znak szczególny ludzi pozbawionych pigmentu. Postawieni przed obiektywem redefiniują pojęcie piękna, które w rozumieniu powszechnym i codziennym eliminuje ich z rankingu najpiękniejszych, Bedyńska wykonuje woltę i wskazuje na ich szczególną wyjątkową urodę! Urodę, która często wynika nie tylko z fizyczności, ale z głębi duszy.
Są biali i szczególni niczym BIAŁE KRUKI!

Wernisaż odbędzie się w piątek 10 stycznia w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 16:00. Zapraszamy!


***

Ann Bedyńska

Jej domeną są reportaże społeczne często odwołujące się do tematów tabu. Fotografowała zarówno bohaterów z pierwszych stron gazet jak i tych, o których świat by się nie dowiedział gdyby nie jej zacięcie i chęć wyciągnięcia w światła jupiterów ludzi, dla których wielki świat jest obcym światem (jak między innymi bohaterowie cyklu White Power).
Fotografka była z aparatem przy porodach, ale i przy umierających. Tworzyła cykle: Rodzić po ludzku, Umierać po ludzku, czy Dzieciaki do domu, które w ramach akcji społecznych Gazety rozpoczynały dyskusje i przełamywały tabu śmierci i narodzin. "Trudne" tematy to jej specjalność. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek, do którego podchodzi z wielką uwagą i szacunkiem.
Od kilku lat szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiety we współczesnym świecie. Stąd projekty: Z dzieckiem pod biurkiem - o kobietach powracających do pracy po urlopie macierzyńskim, Tata w akcji - o ojcach, którzy zostają w domu z dziećmi, podczas gdy ich żony pną się po szczeblach kariery, MatkoPolko - o kobietach mierzących się z ideałem Matki Polki. "Ubrania do trumny to jej projekt na życie, do którego wciąż poszukuje bohaterów, ludzi, którzy zgodnie z tradycją, za życia przygotowują sobie ubrania do trumny.

Fotografowała w Kosowie, Sudanie, Kazachstanie i na Białorusi, ale zawsze powtarza, że ważne tematy można realizować na własnym podwórku.

Ma na koncie wiele prestiżowych nagród - m.in. World Press Photo 2013, główną nagrodę Grand Press Photo 2005, nagrodę National Geographic czy nagrodę specjalną "Warto być razem" w konkursie BZ WBK Foto. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatka Dorocznej Nagrody Ministra Kultury.

niedziela, 27 października 2013 roku
O Zofii Rydet, a przede wszystkim o jej fotografiach napisano już chyba wszystko. Nie będę więc wyważał otwartych drzwi. Nie będę się też silił na bycie odkrywczym czy krytycznym wobec fotografii Rydet.
25 października w piątek odbyło się oficjalne otwarcie Zapisu Socjologicznego w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz. Od początku nie ukrywaliśmy, że akurat ta wystawa stanowić ma kropkę nad i, wisienkę na torcie, swoiste zwieńczenie świetnego roku w naszej Galerii. Zofia Rydet idealnie się do tego nadawała!
Dzięki ogromnej uprzejmości i elastyczności – przesympatycznej skądinąd – wiceprezes Fundacji im. Zofii Rydet pani Zofii Augustyńskiej-Martyniak cała operacja prawno-formalno-logistyczna odbyła się nie tyle bezboleśnie co niezwykle przyjemnie. W konsekwencji Zamościanie i turyści podziwiać mogą fotografie samej Zofii Rydet!
Ta część Zapisu, którą zobaczyć można w Ratuszu pochodzi z byłych województw lubelskiego, rzeszowskiego, suwalskiego, ale mamy także kilka fotografii z podhala i cztery monidła. O samym projekcie trudno napisać cokolwiek, aby nie powtarzać dziesiątek czy setek wcześniejszych wypowiedzi. Jest to coś co zobaczyć trzeba. Nie można interesować się – nawet, nie tylko fotografią, co kulturą w ogóle – nie znając postaci, ani prac Zofii Rydet. Zdaje się, że albo mam deja vu, albo pisałem to już wcześniej, ale to po prostu kolejna lektura obowiązkowa.
Wernisaż odbył się w bardzo przyjemnej i teatralnej atmosferze. O to pierwsze zadbała licznie zgromadzona widownia. Ogromnie cieszy nas fakt, że przynajmniej trzypokoleniowa. Wśród przybyłych gości były kilkuletnie dzieci, młodzież, osoby dorosłe, w średnim wieku i odrobinę starsze także. Miło zobaczyć, że ludzie kilku pokoleń mają wspólny język i mogą znaleźć wspólny mianownik dla spędzenia czasu przyjemnie i z pożytkiem. O to drugie zadbał prezes ZTF-u Andrzej Pogudz, który poprowadził otwarcie w stylu, którego nie powstydziłby się aktor teatralny z wieloletnim stażem. To nie było pierwsze czy drugie otwarcie Andrzeja Pogudza, ale w takiej formie nikt nigdy go jeszcze nie widział. Prezes w piątek był chory i jeżeli to gorączka była odpowiedzialna za ten występ to z przykrością muszę stwierdzić, że szef powinien chorować częściej.
Ostatnia informacja jest również dobra: Zapis Socjologiczny będzie można  podziwiać aż do końca roku! Zapraszamy!
Wojciech Kapuściński

Wystawa współfinansowana przez miasto Zamość


niedziela, 13 października 2013 roku
Już 25 października o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne otworzy kolejną wystawę.

W tym roku gościliśmy niemało znakomitych autorów i bardzo ciekawe wystawy. Miło nam, że ta lista wydłuża się o kolejną pozycję.

Tym razem przyszła pora na legendę polskiej fotografii. Niezwykle ciekawą nie tylko ze względu na same
fotografie, ale także z powodu historii autorki.
Zofia Rydet, bo o niej mowa,  jako jedna z niewielu kobiet wymieniana jest wśród najważniejszych polskich fotografów. Uczestniczyła w ponad 300 indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Jej fotografie trafiły do zbiorów muzeów m.in. w Paryżu, Nowym Yorku, Kioto, Montrealu i Moskwie.

W Ratuszu będziemy mogli zobaczyć cykl fotografii, który przyniósł jej największe uznanie. Autorka zrobiła pierwsze zdjęcia do "Zapisu Socjologicznego" mając sześćdziesiąt osiem lat i pracowała nad nim przez trzynaście lat, czyli do roku 1991.
Pomysł był bardzo prosty. Zofia Rydet przemierzając całą Polskę konsekwentnie tworzyła portrety ludzi we wnętrzach ich domów. Powstało przy tym ponad trzydzieści tysięcy czarno-białych zdjęć.

...Zapis jest jak nieskończony ciąg zdjęć uciekających - takich, do których z przyczyn naturalnych nie będzie już powrotu. Zdjęć wiosek przed pochłonięciem przez zalew, rozmów z ludźmi skazanymi na szybką śmierć...
Wojciech Nowicki - Dno oka


Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.
wtorek, 24 września 2013 roku
Honorowy Prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego Stanisław Orłowski od wielu lat jest uczestnikiem plenerów fotograficznych w Janowie Podlaskim. Fotografuje tam swoje ukochane konie, a wystawa "W galopie", którą możemy oglądać w Ratuszu, jest tego najlepszym dowodem.
Nie sposób nie zauważyć bliskości i pasji. Kadry przepełnione dynamiką nierzadko przypominają obrazy, a przepiękne zwierzęta znakomicie uchwycone i zamknięte w kadrach wśród tumanów kurzu stanowią najmocniejszy punkt ekspozycji.
Zachęcamy do odwiedzenia Galerii Fotografii Ratusz i przypominamy, że w Muzeum Zamojskim oraz w Restauracji Muzealna czekają dwie kolejne wystawy Stanisława Orłowskiego.
piątek, 12 lipca 2013 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na kolejną niezwykle interesującą wystawę!
Tym razem w Galerii Fotografii Ratusz podziwiać będziemy mogli fotografie Zdzisława Beksińskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 19 lipca 2013 roku o godzinie 17:00.

Beksiński pokazywany był na całym świecie. Z dumą informujemy, że jego fotografie lada dzień zawisną w naszej galerii.


***

Zdzisław Beksiński (ur. 1929) działalność artystyczną rozpoczął jako fotograf. Rysunkiem i malarstwem zajął się później. W latach 70 i 80 był popularny w kraju i za granicą. Zarówno w fotografii jak i w rysunku czy malarstwie charakteryzuje się niebanalnym sposobem postrzegania rzeczywistości. Jego twórczość przybiera formy surrealistyczne i fantastyczne. Nawet w technicznie ograniczonej fotografii, i nawet w portrecie, dominuje tajemniczość i niedopowiedzenie.
poniedziałek, 1 lipca 2013 roku
Jesteśmy właśnie w trakcie otwierania wystaw fotograficznych w ramach projektu Mój bohater i jego historia. Wiele już napisaliśmy na temat tego co robili młodzi ludzie w trakcie jego realizacji. Trzeba jednak napisać o wydarzeniu, które swoją rangą powinno przyćmić – jeśli nie wszystkie, to – zdecydowaną większość wydarzeń kulturalnych w naszym mieście! Przynajmniej dla osób interesujących się fotografią.
Otwarcie wystawy Rafała Milacha w Galerii Fotografii Ratusz to wydarzenie bezsprzecznie bez precedensu! Po raz pierwszy w naszej galerii mamy przyjemność gościć wystawę laureata I nagrody World Press Photo! Lista nagród i nominacji Milacha jest absolutnie imponująca, a prestiż i renoma jakiej dorobił się ten młody artysta budzi naprawdę ogromny respekt.
Czarne morze betonu czy właściwie Black Sea of Concrete opowiada o ukraińskim brzegu Morza Czarnego. Jak bardzo subiektywna jest to opowieść można było się dowiedzieć od autora podczas spotkania w Muzeum Zamojskim. Choć oczywiście, każdy kto był nad Morzem Czarnym w Odessie, Sewastopolu czy Ałuszcie, albo zna urokliwe fotografie z tego miejsca, taki subiektywizm rozpozna. Autor wcale tego nie ukrywał. Opowiadał, że będąc tam po jakimś czasie z chęcią dorobienia kilku fotografii – oczywiście wykonał je, ale już nie w tym klimacie. Zdjęcia były dobre, ale nie niosły ze sobą już tych samych uczuć.
Podczas spotkania autorskiego Rafał Milach mówił głównie o kolektywie Sputnik Photos, którego jest współzałożycielem. Dowiedzieliśmy się jak powstali oraz nad czym i w jaki sposób do tej pory pracowali. Autor zdradził wiele szczegółów dotyczących sfer pozafotograficznych działalności kolektywu oraz form, metod i sposobów takiej pracy.
Wszystko to oscylowało wokół trzech haseł: po pierwsze: praca, po drugie: ciężka praca i bardzo ciężka praca – po trzecie. Nie było w tym krzty snobizmu. Rafał Milach okazał się bardzo skromnym, ułożonym młodym człowiekiem. Często podkreślał to, że nie mówi o czymś aby się tym chwalić, ale jaką satysfakcję przynoszą efekty tej ciężkiej wspólnej wieloletniej już współpracy.
Po spotkaniu autor skonsultował fotografie kilku osób. Byli wśród nich uczestnicy projektu Mój bohater i jego historia, ale także osoby, które przyjechały specjalnie w tym celu do Zamościa z Rzeszowa, a nawet Kędzierzyna Koźla! Bez względu na wiek, płeć i pozycję Rafał Milach z taką samą uwagą pochylał się nad fotografiami. Do samego końca – mimo bardzo długiego spotkania poprzedzonego przecież wernisażem – skupiony i w bardzo merytoryczny sposób, a przede wszystkim na świetnym poziomie – analizował prace, pomagał wskazać różne drogi i rozwiązania. Wymieniał dobre i słabe punkty prezentowanych zdjęć.
Rafał Milach okazał się równie piękny i twardy jak jego tytułowy beton. Tak samo mentalnie niezniszczalny. Fizycznie niestety nie wytrzymał, ale uszkodzony do Zamościa już przyjechał – także to nie nasza wina. Mamy nadzieję, że odwiedzi nas zdrów i cały jak najszybciej!


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
już od ponad 55-ciu lat działa na rzecz kultury.
Od 2013 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Przekazując nam 1% swojego podatku, pomagasz rozkręcać lokalną kulturę.

KRS 0000076428

75 1240 2816 1111 0010 4467 4192

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Wyszyńskiego 28 a,
22-400 Zamość

NIP 922-243-27-33
Regon 950434444